Leczenie nadpotliwości
Cierpisz na nadmierną aktywność gruczołów potowych nawet w sytuacjach niezwiązanych z nadmierną produkcją ciepła przez organizm lub bez szczególnej przyczyny? Antyperspiranty i blokery potu są dla Ciebie niewystarczające? Jeżeli tak, prawdopodobnie borykasz się z problemem nadpotliwości, który występuje wtedy, gdy produkcja potu jest większa niż 50 miligramów na minutę (dane przyjęte dla gruczołu pachowego). Przy takim tempie produkcji potu ciężko jest zachować odpowiednią higienę, co z kolei negatywnie wpływa na komfort życia i stwarza komplikacje w relacjach społecznych. Problem nadmiernej potliwości dotyczy głównie miejsc o dużym zagęszczeniu gruczołów potowych, takich jak: pachy, dłonie, stopy i czoło. Możesz się go skutecznie pozbyć na pewien czas dzięki odpowiedniemu podaniu toksyny botulinowej metodą iniekcji śródskórnej. Zabieg powoduje czasowe blokowanie (do roku) przewodzenia impulsów nerwowych do gruczołów potowych, które przestają być aktywne. Pocenie się zostaje zahamowane lub wyraźnie zmniejszone – ubranie nie jest mokre od potu, a skóra pozostaje sucha.
Na czym polega leczenie nadpotliwości toksyną botulinową?
W celu rozpoznania i potwierdzenia problemu wykonujemy prosty test w gabinecie DIVA Estetica, który pozwala określić konkretne obszary skóry objęte nadpotliwością i sprawdzić skuteczność zabiegu. Przebieg testu przed zabiegiem szczegółowo wyjaśnia lekarz.
Zabieg trwa około 15-20 minut. Przy pomocy bardzo cienkiej igły podajemy niewielką ilość roztworu toksyny botulinowej w miejsca objęte leczeniem. Iniekcję przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym w odstępach około centymetrowych, aby równomiernie rozprowadzić preparat. Zabieg jest bezpieczny i można po nim natychmiast powrócić do normalnej aktywności.
Jakie są wskazania do leczenia nadpotliwości toksyną botulinową?
Problem z nadmierną aktywnością gruczołów potowych przez cały rok, co przeszkadza w codziennym normalnym funkcjonowaniu. W szczególności nadmierna potliwość:
- głowy,
- pach,
- stóp (również potliwość o podłożu stresowym),
- dłoni,
- twarzy (czoło, nos, obszar nad ustami).
Jakie są przeciwwskazania do leczenia nadpotliwości toksyną botulinową?
- Ciąża i karmienie piersią;
- Choroby przewodnictwa nerwowo-mięśniowego;
- Niektóre schorzenia neurologiczne;
- Niektóre choroby o podłożu autoimmunologicznym.
Jakie są efekty leczenia nadpotliwości toksyną botulinową?
Całkowite wyeliminowanie problemu z nadpotliwością lub ograniczenie produkcji potu co najmniej o połowę. Efekt jednego zabiegu utrzymuje się około 6-10 miesięcy.
Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową – warto wiedzieć
- Efekt kuracji widoczny jest już po kilku dniach;
- Osoby aktywne fizycznie wymagają powtórzenia zabiegu po 4-6 miesiącach;
- Leczenie nadpotliwości dłoni i stóp przeprowadza się w znieczuleniu nasiękowym, a nadpotliwości pach – w znieczuleniu miejscowym;
- Zabieg najlepiej powtarzać średnio raz na 10 miesięcy, w zależności od indywidualnych potrzeb i przebiegu procesu leczenia.
Masz dodatkowe pytania odnośnie leczenianadpotliwości toksyną botulinową? Chętnie na nie odpowiemy i doradzimy czy w Twoim przypadku zabieg będzie odpowiedni.
Zapraszamy do kontaktu z naszym gabinetem medycyny estetycznej.
Kontakt z nami