Jak działa botoks?

Jak działa botoks?Botoks wytwarzany jest przez bakterię Clostridium botulinum. Można ją znaleźć wokół nas. Co ciekawe, występuje ona w jelitach ssaków, ryb oraz w narządach skorupiaków. Nie musimy się martwić, bo te naturalnie występujące bakterie i zarodniki nie są dla nas szkodliwe.
Niebezpieczne dla człowieka stają się zarodniki, które przekształcają się w komórki wegetatywne, namnażają i zaczynają wytwarzać toksynę botulinową, która jest neurotoksyną odpowiedzialną za zatrucie jadem kiełbasianym. W bardzo wysokich stężeniach może powodować chorobę doprowadzającą do niewydolności oddechowej i zagrażającej życiu.

Niebezpieczny czy dobroczynny?

Jeden gram botoksu może zabić nawet milion ludzi, a kilka kilogramów może uśmiercić wszystkich ludzi na Ziemi, więc jest to jedna z najbardziej trujących substancji na świecie. Jednak po tych strasznych rewelacjach na temat botoksu został doceniony jego dobroczynny wkład w leczenie wielu schorzeń mięśni. Botoks używany w medycynie jest już od bardzo dawna. W medycynie estetycznej toksyna botulinowa służy głównie do: zmniejszania drobnych linii i zmarszczek (poprzez paraliżowanie leżących pod nimi mięśni), leczenia nadpotliwości oraz leczenia migrenowych bólów głowy. 

Jak to się dzieje?

Nerwy uwalniają przekaźnik chemiczny, acetylocholinę (neuroprzekaźnik) na styku, w którym końce nerwów przylegają do komórek mięśniowych. Acetylocholina przyłącza się do receptorów w komórkach mięśniowych i powoduje kurczenie się lub skracanie komórek mięśniowych. Wstrzyknięta toksyna botulinowa zapobiega uwalnianiu acetylocholiny, uniemożliwiając skurcze mięśni.

Co jest ampułce?

Fiolki z botoksem zawierają trzy główne składniki: toksynę botulinową typu A, albuminę ludzką i chlorek sodu. Aktywnym składnikiem, który ma największy efekt, jest toksyna botulinowa A. Preparat jest czasowym rozwiązaniem i po około 3-6 miesięcy przestaje stopniowo blokować przesyłane impulsy nerwowe i mięśnie zaczynają się ponownie kurczyć.

Bezpieczne stężenie dla pacjentów

Botoks podany w małych stężeniach zapobiega na jakiś czas docieraniu sygnałów z komórek nerwowych do mięśni - zostają one odwracalnie sparaliżowane. Rezultatem jest brak pracy mięśnia, który nie pracuje pod zmarszczką, czyli czasowo wyłącza swoje działanie, nie marszcząc skóry. Efekt jest widoczny u niektórych pacjentów po 3 dniach, ale na pełny efekt najlepiej poczekać do około 10-14 dnia po zabiegu.

Mięśnie wytrenuj botoksem

W ten sposób botoks pomaga w zniesieniu np. brzydkiej mimiki twarzy. Przez kilka miesięcy można oduczyć się nieładnego marszczenia czoła (lwia zmarszczka). Po dwóch lub trzech takich zabiegach nawyk zostaje wyeliminowany, dzięki czemu w przyszłości można będzie uniknąć w tym miejscu głębokich zmarszczek.

Przypominamy, że zabieg z użyciem botoksu może być przeprowadzony tylko przez lekarza.